Hamsterim : )

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Geri git   Hamsterim : ) > Hamster Almadan Önce Bilmemiz Gerekenler

Seçenekler Stil
Okunmamış 06.02.10, 10:56 PM
hamsteradmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hamsteradmin hamsteradmin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Standart Hamsterı alıştırmak, elde tutmak

Hamsterim.com'a ait özgün içeriktir! İzinsiz alıntılanması halinde yasal işlem uygulanacaktır. İzinsiz alıntıları Hamsterim.com'a ihbar ediniz.

Merhaba arkadaşlar,

Yeni hamster sahibi olanlar için hamsterı nasıl eline alacakları zorlandıkları bir konudur. Öncelikle birkaç gün yeni ortamına alışması için rahatsız etmemek önemlidir. Bu sürede kafesin telleri aracılığıyla uygun olan ekstra yiyecekler vererek güvenini kazanmaya çalışmalıyız. Bu esnada ona yüksek olmayan sesle seslenebilir ve sesimize alıştırabiliriz. Yiyecekler için bakınız: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Yeni hamsterımız uzattığımız yiyeceklere rahatlıkla yaklaşmaya ve yemeye başladığında, onu ürkütmeden ikinci aşamaya geçebiliriz. Bu aşamada onun kafes tellerinden dışarı yürümesini sağlamak en doğru yöntemdir. Bunu bir yiyecek aracılığıyla yaptırabileceğiniz gibi hamster dışarıyı merak ettiği ya da sıkıldığı için de tellerden dışarı kolaylıkla yönelebilir. Dışarı çıkmakla ilgilenmiyorsa aktif olduğu akşam saatlerinde ve aç olduğu zamanlarda en sevdiği yiyeceklerle denemeye devam edebilirsiniz.
Tellerden veya kapıdan dışarı yürütme yönteminde önemli nokta, yürüme yoluna avcunuzu uzatmaktır. Sakin olun, eliniz titremesin, eğer endişeliyseniz, rahat olacağınız bir zamanda denemeye çalışın, çünkü sizin endişeniz onu da korkutabilir. Unutmayın, hamsterınız sizi ısırsa da herhangi bir hastalığa neden olmaz, böyle bir durumda sabunlayıp durulamanız yeterlidir, çok endişe ediyorsanız baticon sürebilirsiniz. Hamster ısırığı fazla can yakmaz.Genellikle Suriye hamsterları daha az, Gonzales yani Campell türleri daha fazla ısırır ancak türden bağımsız olarak her hayvan farklıdır. Çok hareketli bir Suriye ve çok uslu bir Gonzales de istisna olarak bulunabilir.
Dikkat etmeniz gereken nokta, serinkanlı olmak ve hamsterınız cesaret edip elinize yürüdüğünde yere düşmemesi ve hızlı adımlarla kaçmaması için tedbirli olmaktadır.

Elinize yürütmeyi veya bir şekilde nazikçe kavramayı başardığınızda, birkaç gün yalnızca bu aşamada kalmanızı tavsiye ederim. 2-3 dk ya da hamsterınız ne kadar sabrediyorsa onu bir elinizden diğer elinize yürüterek elinize alıştırın. Ve hemen evinizi, odanızı keşfetmesine izin vermeyin. Hamsterınız meraklı bir kaşiftir ve oldukça da hızlıdır, o nedenle onu hemen kafes dışında serbest bırakmamalısınız.

Kafes dışında serbest kalması iki şekilde olabilir, biri hamster topu edinmek ve hamsterınızın her gün birkaç dk da olsa hamster topunda koşmasını sağlamak. Bu hamsterınızın hem beden hem duygusal sağlığı için en doğru serbest bırakma yöntemidir. Elinizde ve sizin etrafınızda ufak geziler yapmasına da izin verebilirsiniz. Fakat sınırları siz belirleyeceksiniz, çünkü o her zaman daha fazlasını isteyecek ve dışarıya alıştığı takdirde kafesini kemirerek çıkmak istediğini belirtecektir. Bir denge bulmalısınız ve onunla her gün aynı saatte vakit geçirmeniz o saate kadar kafesi kemirmeden beklemesini sağlar.

Kafes dışında serbest kalmasının diğer şekli ise odaya serbest bırakmaktır, ancak bunu tecrübeli arkadaşlar dışında kimseye tavsiye etmiyorum. Çok hızlı ilerledikleri için ve meraklı canlılar oldukları için göz açıp kapama süresinde ortadan kaybolabilirler, bulmak pek kolay değildir. Eğer yine de serbest alanda gezdirmek istiyorsanız, öncelikle bunu düzenli olarak yapıp yapamayacağınızı kendinize sorun. Çünkü alıştığında hep odanızda gezmek isteyecektir. Cevabınız evet ise, oda içinde küçük bir alanı çıkamayacağı ve hatta zıplayamayacağı yüksekliği hesaplayarak eşyalarla çevreleyin. Başının geçebildiği her yerden geçebilen canlılar olduklarını da hesaba katın. Böylece ona hem geniş hem de korunaklı bir alan oluşturmuş olursunuz.

Hamsterınızı tutma biçimiyle ilgili fikir verebilecek birkaç resim ekliyoruz. Onu anlamaya ve ona zaman tanımaya çalışırsanız, sevginizle her geçen gün daha keyifli bir iletişiminiz olacaktır. Sevgiler
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg han-1.jpg (39.0 KB (Kilobyte), 545x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg han2.jpg (42.1 KB (Kilobyte), 464x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg han3.jpg (48.2 KB (Kilobyte), 442x kez indirilmiştir)
Yeni üyeyseniz üyeliğiniz en kısa zamanda aktif edilecektir, aktif edilir edilmez forumun özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz. "Üye oldum ama neden başlık açamıyorum" gibi aktivasyonla ilgili ya da "Ne cins hamster alayım, hamsterım düştü ne yapayım" gibi forumda sorabileceğiniz sorular için özel mesaj atmayınız, yöneticilerden msn istemeyiniz, özel bilgilerini sormayınız. Sorularınız için forumumuzda başlık açabilirsiniz, böylece benzer soruları olanlar cevapları görebilir. Sorunuzu sormadan önce lütfen forumumuzu gözden geçiriniz, sorunuzu sizden önce başkalarının sormuş olması mümkündür, bunu yaparak bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bu imza yukarda bahsedilen durumların sık yaşanmasından dolayı düzenlenmiştir. Daha fazla bilgi için kuralları okuyunuz. Hamsteradmin, sitenin tek sahibidir, admin olduğunu iddia eden ya da izinsiz bilgi kullanan üyelere itibar etmeyiniz ve bize bildiriniz, bu tür durumlarda kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.

Hamsterim.com Kuralları :

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Okunmamış 07.02.10, 12:08 AM
elmyra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Senior Member

Ellerine sağlık adminim Fotoğraflarla süper bir anlatım olmuş. Teşekkür ederiz.

Okunmamış 07.02.10, 12:10 AM
Administrator

Ben teşekkür ederim efendim )
Yeni üyeyseniz üyeliğiniz en kısa zamanda aktif edilecektir, aktif edilir edilmez forumun özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz. "Üye oldum ama neden başlık açamıyorum" gibi aktivasyonla ilgili ya da "Ne cins hamster alayım, hamsterım düştü ne yapayım" gibi forumda sorabileceğiniz sorular için özel mesaj atmayınız, yöneticilerden msn istemeyiniz, özel bilgilerini sormayınız. Sorularınız için forumumuzda başlık açabilirsiniz, böylece benzer soruları olanlar cevapları görebilir. Sorunuzu sormadan önce lütfen forumumuzu gözden geçiriniz, sorunuzu sizden önce başkalarının sormuş olması mümkündür, bunu yaparak bizlere yardımcı olabilirsiniz. Bu imza yukarda bahsedilen durumların sık yaşanmasından dolayı düzenlenmiştir. Daha fazla bilgi için kuralları okuyunuz. Hamsteradmin, sitenin tek sahibidir, admin olduğunu iddia eden ya da izinsiz bilgi kullanan üyelere itibar etmeyiniz ve bize bildiriniz, bu tür durumlarda kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.

Okunmamış 07.02.10, 12:24 AM
Junior Member

Ben hamsterımı dün aldım ama maşallah korkma durumu olmadı elımden yem alıp yıyor ısırma gırısımıde yok kafesın kapağını açtığımda dışarı gelmeye çekınıyor ama ıçerı elimi sokabılıyorum yavasca hamsterımda sewıyorum normal bir durummudur ? Ama dun 5 saatten fazla çarkta döndü ağzım açık kaldı xD
Okunmamış 07.02.10, 12:43 AM
Administrator

Evet gayet normal, şanslısınız

Okunmamış 07.02.10, 10:37 AM
Basakolin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Senior Member

Bilgiler çok güzel hamster admin teşekkürler =)
Okunmamış 07.02.10, 02:40 PM
Administrator

Beğenmene sevindim Başak

Okunmamış 07.02.10, 08:10 PM
Ginger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Member

bilgileriniz için teşekkürler admin.ben de Ginger*i böyle alıştırdm kendime. geldikten 2 gün sonra alıştı bana şimdiye kadar da hiç ısırmadı ama bi sorun var elime aldığımda bir süre elimde kalıo ama canı sıkılınca kendini hiç tereddüt etmeden aşğıya atıyo
Fıstık __ Fındık
Maviş __ Minnoş
Pullu __ Cintonik
Fifi __ Difi
Jelly __ Yamuk
Süpriz __ Ganimet

sizi ç...k sewiyorumm
Okunmamış 07.02.10, 08:28 PM
elmyra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Senior Member

Dışarı çıktıklarında gezmek istiyorlar. Sabit durmuyorlar maalesef ki Çok yüksek bir yerde tutma, atama ihtimaline karşı korumuş olursun. Bir de bir elinden bir eline geçirerek sürekli oynayıp sıkılmamasını sağlayabilirsin.

Okunmamış 07.02.10, 09:09 PM
Ginger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Member

ewet tüm bu dediklerinizi yapıyorumm zaten teşekkürler
Fıstık __ Fındık
Maviş __ Minnoş
Pullu __ Cintonik
Fifi __ Difi
Jelly __ Yamuk
Süpriz __ Ganimet

sizi ç...k sewiyorumm

Etiketler
alıştırmak, elde, elde tutmak, hamster, hamster nasıl tutulur, hamster topu, hamster tutmak, hamsterı, serbest gezdirmek, tutmak, yiyecek ödül

Seçenekler
Stil