Hamsterim : )

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Geri git   Hamsterim : ) > Cinsiyet - Üreme - Doğum

Seçenekler Stil
Okunmamış 08.03.09, 11:03 PM
cıtır&kıtır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Member

Question "Gebelik belirtileri nelerdir?" Cinsiyet ayırt etmek, doğum hazırlığı hakkında...

arkadaşlar yeni üyeyim herkese ilk başta selamlar,tecrübe sahibi olanlar var aramızda ve benim bir dişi bir erkek hamsterim var ama şöyle bir sorunda var dişinin araştırmalarım sonucu dişi olduğundan eminim ama erkeğin erkek olduğundan değil tüylü olduğundan tespit edemiyorum..ara sıra kavgaları oluyor ama sabah kalktığımda koyun koyuna yatıyorlar kafesde baskın olan kıtır(erkek sandığımız) ben bebeklerimin olmasını çok istiyorum ve erkekde de şüphede kaldığımız için dişi gebe kalırsa belirtileri nelerdir ve nasıl davranmam gerekiyor,elime alıp seviyorum sonra ben farketmeden gebe kalırsa benim ona bi zararım olmasın..birde dişiler aynı kafesde kavga etmezlermiş,bunlar ara sıra kavga ediyor yani erkek olabilir mi kıtır? şimdiden teşekkürler

Konu hamsteradmin tarafından (11.03.09 Saat 08:20 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: İçerik hakkında doğru bilgi vermek için başlık yeniden düzenlendi.
Okunmamış 08.03.09, 11:16 PM
hamsteradmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hamsteradmin hamsteradmin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Merhabalar aramıza hoşgeldiniz

Öncelikle sorularla beraber açıklamalarım olacak :

1. Suriye hamsterları bir arada yaşayamıyorlar, bu nedenle büyük ihtimalle gonzalesleriniz var, doğru mu? Eğer böyleyse hamilelik ve doğum sonrası yavrularla sorun çıkmaz, fakat yavrular 1 ay civarında erginleştiği için anne baba ve yavrular sürekli üreyebilirler.

2.Hamsterlar 1 buçuk aylıktan itibaren üreyebiliyorlar. Bu nedenle birkaç aydır birlikteyseniz ve henüz yavru olmadıysa, aynı cinsiyetten olma ihtimalleri var. Çünkü çok hızlı çoğalırlar.

3. Dişi ve erkeği ayırt etmek için, erkeğin popo bölgesinde bir şişkinlik olup olmadığına bakın. Çünkü erkek hamsterın testisleri çok iridir ve hatta hamster severlerce büyüklüğü itici bulunur. O nedenle erkekse bunu kolaylıkla görebilirsiniz. Tabi kaç aylık olduğu da büyüklüğünde etkili ama yine de anlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

4. Hamilelik belirtileri, yuvaya talaş toplama, daha çok yeme, daha çok uyuma, karında şişkinliğin giderek artması, dokunurken agresiflik, memelerin belirginleşmesi gibi belirtiler olabilir.

5.Eğer farklı cinsiyettenlerse ve yavru olursa, babayı başka bir kafese alıp anne ve yavruları da 10 gün kadar rahatsız etmemeniz, pratik bir yöntemle rahatsızlık vermeden yem ve su vermeniz ve en az 10 gün kafes temizliği yapmamanız önemli. Bu dönemde yavrulara dokunulmaması ve annenin ürkütülmemesi yavrular açısından hayati önem taşıyor. Anneye ek besinler verilebilir. Ve 1 ay civarında yavrular dişi ve erkekli olarak ayrılmalıdır, çünkü kendi aralarında çiftleşebilirler.

6. Kavga etmelerine gelince, dişiler kendi aralarında kavga edebilirler, Suriye hamsterları bir arada yaşayamaz ve kan revan kavga ederlerken, gonzalesler toplu yaşamaya müsaittir (hızla çoğalırlar) fakat bu demek değildir ki onlarda kavga olmayacak.

7.Dişinin çiftleşmek istememesi ve erkeğin talep etmesi durumlarında da kavga olabiliyor ama dediğim gibi belli bir süre geçmiş olmalı ve aynı cinsten değillerse bir şekilde çiftleşme dönemini denk getirirlerdi diye düşünüyorum.
Okunmamış 08.03.09, 11:21 PM
Administrator

Syrian ve Dwarf yani Gonzales cinsiyetleri resimlerle
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg SexingDiagramSyrian.jpg (17.8 KB (Kilobyte), 254x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg SexingDiagramDwarf.jpg (16.7 KB (Kilobyte), 224x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg sexing-female_dwarf.jpg (45.4 KB (Kilobyte), 313x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg sexing-male_dwarf.jpg (43.1 KB (Kilobyte), 299x kez indirilmiştir)
Okunmamış 08.03.09, 11:26 PM
Administrator

Standart Erkek Suriye hamsterı görünümü

Bu da Suriye Türü bir Erkek Hamster. Testislerin belirginliğini görebilirsiniz.
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg suriyerkek.jpg (26.1 KB (Kilobyte), 374x kez indirilmiştir)
Okunmamış 10.03.09, 09:54 PM
Member

Talking onlardan çocuklarım olsun istiyorum

hoşbulduk arkadaşlar ilk başta ilgilendiğiniz için çok teşekkürederim..

1-hamsterlarımın cinsi suriye eminim çünkü gonzales cinsi hamsterlar daha pahalı oluyor ve görüntü itibariylede zaten benzemiyor daha iriler..biri dişi biri erkek ama söylentilerin aksine okadar kan revan olacak kadar kavgaları olmuyor,arada bi ciyıklamarı geliyor ve çok kısa sürüyor sabah kalktıgımda ise tek yuvada koyun koyuna yatıyorlar.. kafesde genelde çıtır(dişi) hakim..
2-çıtır ve kıtırla martın 2sinde tanıştık yani daha yeni..petshopcu 2 aya kalmaz yavruların olur dedi..ve zaten olmasınıda çok istiyorum
3-şimdi kesin teşhisi koydum kız sandığım çıtır meğersem kıtırmış yani erkekmiş erkek sandığım kıtırda kızmış..e durum böyle olunca isim değişikliği oldu beyaz hamsterimın adı kıtır sarı-beyaz ise çıtır..ilk başta sarıbeyaz(çıtır)ı tam olarak cinsiyetini anlayamdım çünkü sadece bir delik gözüküyordu sonra çok yakından baktım dikkatli bakınca makat ile cinsel organın birbirine çok yakın olduğunu farkettim dişilerde yakın olduğunu biliyordum ama bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum,sonra kıtıra baktım ve dediğiniz gibi testisleri var mı yok mu diye gerçekten onada dikkat edince var ama görünürde yolladığınız fotodaki gibi büyük durmuo elleyince belli oluor ve poposu kalın şiş..
4-gebelik belirtilerine gelince,çıtır ilk geldiğinde sessiz sakindi hatta annem sen yaşlı almışsın dedi,kıtır çok hareketli çarktan inmiyor ama çıtır daha çok uyumayı seviyor gördüğüm kadarıyla bir yeme birde suya çıkıyor,üstelik bu sabahda elimi ısırdı durduruk yere,geçen günde annem pamuk dolduruyordu agzına dedi..ama şimdi heycanlanmak istemiyorum birde hayallerim suya düşerse daha çok üzülürüm..
5-bugün çıtırıma küçük bir kafes aldım içinde çark,suluk,yemlik ve evi var 15 liraya..altı ızgaralı yani temızlemesi kolay gebelikten sonra yavrularla beraber durması için..ama şimdiden koydum çıtırı kafese,şey yapacağım 2 gün aldığım kafesde 1 gün büyük kafese yani kıtırın kafesine koyacağım,çünkü çiftleştirmede dişiyi erkeğin yanına koymak gerekiyormuş..
6-dediğim gibi allaha şükür öyle bir kavgaları olmadı..
7-bakalım mart ayından umutluyuz marttan ekime kadarmış genelde üreme süreleri

tekrar ilgilendiğiniz için teşekkürederim inşllah hayırlı haberlerini getiririm sizlere..bu arada sitemiz yeni mi pek konu başlığı görmedimde

...sevgilerle
Okunmamış 10.03.09, 10:09 PM
Administrator

Merhabalar tekrar Ben de maddelerinize cevap vereyim neyle alakalı olduğu belli olsun

1. Türler arasında fiyat farkı yoktur. Sadece elden veya petshoptan petshopa fiyat farkı vardır. Bu tamamen satıcının kar etmek istemesiyle alakalı olarak değişiyor. 5-7 tlye sahibinden bulabilirken, 10-20 arası petshopta bulunabiliyor, türden bağımsız bir durum fiyat. Suriye türü, yukardaki resimdeki erkek hamster gibidir, daha az tüylü ve farklı renklerde olabilir, fakat genel yapısı o şekildedir.

2.Mart'ın 2sinde aldıysanız ve 1 buçuk ay civarında olduklarını düşünürsek, her an çiftleşebilirler demektir. Bunu zaten fark edersiniz. Bazen petshoptan hamile hayvanlar da denk gelebiliyor satın alana. O da mümkün ama hamile olsa tarif ettiğiniz kadar iyi anlaşırlar mı bilemem.

5.Hamsterlar kafeslerinin çok sık temizlenmesinden dahi rahatsız olurlar, kafesi, uyku, yemek ve tuvalet olarak düzenlerler ve bu düzenin bozulmasından endişe duyarlar. Hatta çok sık temizlendiğinde daha sert bir idrar kokusu bıraktıkları bilinir, mekanı tanıyabilmek işaretleyebilmek için. O nedenle zaten iyi anlaşıyor oldukları için ikisini şu an ayırmanız gereksiz olacaktır, çiftleşmedilerse bu ihtimali de azaltır, ayrıca huzur edebilir. Yavrular olana kadar birlikte kalmaları, olduktan sonra da babayı yeni kafese almanız (çünkü doğum esnasında anne ve yavruları yeni kafese taşımak sakıncalı) uygun olacaktır. Bu hem yeniden çiftleşmelerini önleyecektir, hem de yavruları olası tehlikelere karşı korumuş olacaktır.

7. Uygun şartlarda yani ev sıcaklığında, bol yemekle yaşayan hayvanlar her an üremeye hazır olabiliyorlar. Eğer dişi ve erkeklerse mutlaka hızla çoğalacaklardır, bir batında 14 yavru doğuranları olabiliyor, o nedenle yavrularla ilgili planlamaları yapmakta fayda var şimdiden

Güzel haberlerinizi bekliyoruz Her konuda yazabilirsiniz. Sitemiz yeni açıldı ama siz soru sordukça ve yazdıkça güzelleşecek, büyüyecek.

Sevgiler
Okunmamış 10.03.09, 11:49 PM
Member

Smile yine ben sayın admin :)

haklısnız hamster fıyatları satıcıdan satıcıya değişiyor ama gonzales türü suriyeye göre daha fazla olduğunu belirtmek istemiştim neyse..benimkiler suriye denilen cins allaha şükür eminiz bundan şimdi birşey daha soracağım ben rahat etmesi açısından dişiyi küçük kafese almıştım hamile değilse bile ara ara büyük kafese(erkeğin olduğu kafese) koymayı düşünüyordum çiftleşmeleri için..sonra doğuma yakın küçük kafese alıp orda doğum yapmasını planlıyordum belki sürekli erkekle aynı ortamda durmaktan strese girebilir,yiyor falan diyorlar çok duygusalım ve asla dayanamam böyle bir olaya..şimdi dişi hangi kafesde kalsın genelde byük mü küçük mü?ben erkek daha enerjik die büyüğe aldım..siz ne dersiniz?bu arada sizin hamsteriniz var mı?kaç tane?kaç aylık?türü?ve nekadardır besliyorsunuz hamster? bu arada artık hafta bır temızleyeyım tam 3 kez temızledım geldiğinden beri çok titizimdir koku hissedince ev sanki bana çok pismiş gibime geliyor,birde sorunlu bir anne başta olunca..şey bu arada şimdi bunların ev seklinde yuvaları oluo ya yatıp kalktıkları onun içini temizleyeyim mi?kakalarıyla pamuğu karıştırıyor hep,ne kadar cins bi hayvan burnunun direkleri kırılmıyor mu?onların içinde homur homur yatıyor.. 7.cevap maddesinde plan yapın demişsiniz zaten çok hayalperestimdir merak etmeyin ben torunlarımının torununun hesabını bile yaptım..akvaryum boşaltıcam bebelere

...sevgilerle

Konu cıtır&kıtır tarafından (10.03.09 Saat 11:54 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik yazmışım
Okunmamış 11.03.09, 01:26 AM
Administrator

Bunca yıldır her fırsatta petshoplara girip çıkıyorum, gonzales fiyatlarının daha pahalı olduğu gibi bir durum görmedim demek istedim ben de Bu tamamen petshopta çalışan kişinin spontane bir uygulaması olsa gerek ) Anlatmak istediğim buydu

Bu zamana kadar 4 hamster besledim farklı zamanlarda, şu anda bir hamsterım var, yaklaşık 6 aylık ve dişi. Yaklaşık 5 yıldır hamsterlarla ilgileniyorum, okuyorum ve araştırıyorum.

Haftada bir temizlik en iyisidir. İçerdeki çöpleri tamamen boşaltmak, gerekiyorsa kafes altını sabunlu sıcak suyla yıkamak uygun olur.

Yukarda da kafese değinmiştim ama açayım, dişiyi sonradan yavrularla beraber taşıyamayacağınız için hangi kafesi uygun görüyorsanız, ikisi birlikte doğuma kadar o kafeste yaşasınlar ve boşta kalan kafese de sonradan erkeği alın. Böylece yavrular emniyette olur, anne rahat eder. Yavrular ve anneye de geniş kafes lazım bir yandan. Hangi kafes olduğuna siz karar verin önemli olan nokta iki günde bir ayırmak gibi bir düzen onları rahatsız eder. Anlaştıkları sürece ki anlattıklarınıza göre beraber uyuyacak kadar iyi anlaşıyorlar, aynı kafeste kalmaları daha mantıklı. Doğumdan sonra erkeği ayırın yeter.

Plan yapmaktan kastım da aslında hayal kurmaktan çok, yavruların sahiplendirilmesiyle ilgili hazırlık yapmak ve zorluk çekmemek. Çünkü 3-4 yavru doğurmuyorlar, 10-15 bile doğduğu oluyor, 1 aylıkken kuru yem yemeye ve bir hamsterın yapabildiği her şeyi yapmaya başlıyorlar. Anne doğumdan sonra hemen yeniden hamile kalabiliyor. Birden 30-40 hamsterla baş başa kalabileceğinizi belirtmek istedim. Ama elbette ki insanı çok heyecanlandıran bir durum, tadını çıkarın.

Sevgiler
Okunmamış 11.03.09, 11:53 AM
Member

Unhappy çok mu sıkıyorum sizi?

Alıntı:
cıtır&kıtır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada şimdi bunların ev seklinde yuvaları oluo ya yatıp kalktıkları onun içini temizleyeyim mi?

...sevgilerle
o evin içi pamuk,kafesin taban malzemesi ise gazete en altta gazeteyi serdim dümdüz temizlerken o gazeteyle beraber toparlayıp atıyorum gazetenin üstünde de gazete parcaları var düz gatezete değil uzun uzun kestim ve kabarık duruo aralarına girip gömülüyorlar...bu arada ben hamsterin tam gebe oldugundan emin değilim ya o yüzden arada bi erkeğin yanına koyacagım dedim çiftleşmeleri için,4 günde bir hazır oldukları için 4 gnde bir ,bir geceliğine koyayaım yine mi zararı olur?e zararı olursa nasıl hamile kalacak hamile değilse...şimdi kavga etmiyorlarsa erkeğin yanında kalsın diyorsun ara ara kavgaları yine bu hayvanı strese sokmaz mı?dişim yuvasından pek çıkmıyor şuan rahatsız değil,erkek çatlar gider o küçük kafesde çok fıkır fıkır 2 dk yerinde durmuo,çarkını döndüre döndüre kırdı bir geceyi zor etti valla kafesleri parcalayacak gibi kemirdi sıkıntıdan ertesi gün hemen aldım çark..off çok soru soruyorum demi valla çok düşüktür çenem ve hiç bir şeyimin ters gitmesini hayvanıma zarar vermek istemem şimdi fotoları ekleyim linkini yollayacağım size
Okunmamış 11.03.09, 12:08 PM
Member

buyrun kafesler ve çıtır ile kıtır
şimdi pek fazla foto eklemediğimden acemiliğimden 2şer tane link verdim aynı fotonun biri açılmazsa diğeri açılsın diye..

kıtır(erkek)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

çıtır(dişi)

kafesler yeni olduğu için pek donanım yok ama yavaş yavaş olacak öğrenciyiz ha diyince olmuo

başaka açıdan

tek olarak büyük kafesim

tek olarak küçük kafesim

çıtır kıtır

bunlarda genel görünüm yanda görünen akvaryumdada 6 kapluş var..

bunlarda kaldıkları yer şimdi dişi masanın altındaki küçük kafesde hamileyse veya doğurunca orada rahat geçireceğine inanıyorum kapıdan girdiğimiz zamanki odada yani pek sık yanmaz ışık yansa bile onu rahatsız etmez..tekrar söylüyorum aksesuar eksiliğim pet şişenin başını ve sonunu kesip boru yapmıştım bugün onu çıtarttım mutfak kağıt havluları oluyor ya o bitmiş bugün annem atıyordu rulosunu aldım pet şişeyi çıkartıp onu koydum hem koyu renkte hem uzun hemde kemirebilirler..

Konu cıtır&kıtır tarafından (11.03.09 Saat 12:29 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: hiçç

Etiketler
ayırt, cinsiyet, doğum, etmek, hakkında, hazırlığı

Seçenekler
Stil