Hamsterim : )

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Geri git   Hamsterim : ) > Cinsiyet - Üreme - Doğum

Seçenekler Stil
Okunmamış 03-14-2015, 09:55 PM
Junior Member

Standart Gonzales Aldım; Koloni İçin Erken mi?

Merhabalar. Cinsiyetini pek bilemediğim bir Gonzales aldım dün. Şimdiden aramız iyi gayet. Yalnız bu forumda yavrularıyla birlikte yaşayan kolonileri görünce çıldırdım resmen. Bir tanesi çok iyi; ama onlarcası mükemmel olurdu! (Bu arada alan sıkıntısı yok bilginize.)

Cinsiyet belirleme işi ve bir eş aldıktan sonra neler yapabilirim diye düşünüyorum, araştırıyorum ama çok fazla çelişkili sözler var. Birisi erkeği ayır derken; bir başkası asla ayırma, anneye yardımcı olur diyor.

Birisi akraba gonzalesler çiftleşirse ölüm artar diyor, diğeri sorun olmaz diyor.

Çelişkili ifadeler dolu her taraf. Ancak baştan sonra çiftleştirme ve koloni kurmak için bir rehber bulamadım. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Saygılarımla...

(Not: 4-5 sene önce çalıştığım pet-shopta birçok hamster ile sıkı-fıkı ilişkilerim oldu. Bu çalıştığım yer hayvanlara işkence eden yerlerden değildi yalnız. Bunları tecrübem var diye anlatıyorum. Bakımı halledebilirim yani, ancak çiftleştirme işi gözümde büyüyor. Eğer başarırsam il yavruları buradan sahiplendireceğimin sözünü bu başlıktan veriyorum. )
Okunmamış 03-15-2015, 01:55 AM
Junior Member

dostum ben bi tane aldım baş edemiyom sen koloniyle nası baş edicen?
Okunmamış 03-15-2015, 11:51 AM
HANNA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Senior Member

1.kolonya yapmanız açıkçası iyi bi şey değil.sitemizde bi arkadaş vardı.2 tene hamsterden 80 tanesi yarandı.ve ne yapacağını bilmiyor şimdi.doğaya bırakacağını söyledi.
2.gonzalesler birlikte yaşaya bilirler.baba da kala bilir.yalnız yeniden çiftleşme ihtimalları var.ayırsanız iyi olur.
3.akraba hakta hiç bi şey diyemem.
Okunmamış 03-15-2015, 01:59 PM
Junior Member

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.
Koloniyle baş etmek bana zor gelmiyor pek açıkçası. Onlara tüm boş vakitlerimi ayırabilirim. Ki nüfus planlamasını zamanla yapmayı düşünüyorum. Zaten bir çoğunu sahiplendireceğim için misal 10 gibi bir sayıyı sadece elimde tutarım.Bu hobiyi insanlara sevdirmek çok güzel olur: Ayrıca şu an çalıştığım yerde ileride güzel bir proje ile çocuklara bir çok canlıyı sahiplendirme esasıyla vermeyi düşünüyoruz. İnsanlara hayvan sevgisini aşılamak gibi bir misyonumuz olacak. Şimdilik balıklarla bu işi yapmak için adımları attık bakalım. Yakında gonzales ihtiyacımız olacak büyük ihtimal. O yüzden elimden çıkartmak kolay olacak. (Foruma üye kazandıracağım çocukları ve aileleri gonzales ile tanıştırınca, bu da güzel olur. )
Okunmamış 03-15-2015, 08:04 PM
Senior Member

işinize çoooook sevindim.güzel bi iş yapıyorsunuz.hiş bi zaman işiniz yarıda kalmasın.
size başarılar.
Okunmamış 03-16-2015, 12:13 AM
Junior Member

Sağolasın.

Ancak koloniyi kurmak noktasında tıkanıp kalıyorum maalesef. Araştırmalarım sonuç verir de umarım koloniyi erkenden kurabilirim.
Okunmamış 03-16-2015, 08:51 AM
Senior Member

bunu mu arıyorsunuz?kopyaladıklarım bu linkde(başka bilgiler de var)
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Hamster'ınızı çiftleştirmeye karar verdiyseniz, pet hayvanı beslemenin en zevkli ve en heyecanlı olayına tanıklık edeceksiniz demektir. Yani bireylerin dünyaya gelmesi ve yavrularının büyümesini izlemek hayvan severler için büyük bir zevktir. Hamsterların gebelik süresi 16 gündür. Bu tüm memeliler arasında bilinen en kısa gebelik süresidir. Dişinin seksüel siklusu dört gün sürer. Yani dişi hamster dört günde bir reseptivdir (çiftleşmeye hazırdır). Yavru sayısı 2 ile 15 arasında değişmekle beraber genelde 8'dir. Yavrular 5 haftaya kadar süt emerler, yavrular sütten kesildikten bir hafta sonra dişi tekrar çiftleştirilebilir. 1 aylık olan yavrular gebe kalabilirler ancak 3 aylıktan önce çiftleştirilmesi doğru değildir. Gördüğünüz gibi hamster'ların muhteşem bir üreme kapasitesi vardır.
Hamster'lar gece faal olan hayvanlardır. Bu yüzden çiftleşmede gece yapılmalıdır. En uygun saat akşam 19:00 ile 23:00 arasıdır. Üreme için seçeceğiniz dişi ve erkek altı aylıktan küçük olmamalıdır. Küçük yaşta gebe kalan hamster'ların yavruları genellikle ölü veya çok zayıf doğar. Zayıf doğan yavrular anneleri tarafından öldürülür. Bu bize zalimce görünse de hayvanlar aleminde doğal seleksiyonun değişmez kuralıdır. Zayıf, güçsüz ve hasta olanların yaşama şansı yoktur. Çiftleştirme için seçtiğiniz erkek, dişiden daha iri en azından aynı cüssede ve daha deneyimli olmalıdır. Hamster üretiminde dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta dişinin erkeğin kafesine konulamaması gerektiğidir. Çünkü dişi reseptiv olsa bile erkeği yuvasına giren bir yabancı olduğu için kabul etmeyecek ve muhtemelen saldıracaktır.
Çiftleşmeyi düşündüğünüz dişinin repestiv olduğunu nasıl anlarsınız? Bunun en pratik yolu; akşam saat 19:00 ile 23:00 arasında dişiyi erkeğin kafesine bırakın ve 5-10 dk. izleyin. Eğer dişi ve erkek birkaç dakikalık koklaşmadan sonra dişi kuyruğunu kaldırıp haraketsiz kalıyorsa repestiv demektir ve birkaç dakika içinde çiftleşme gerçekleşir. Eğer dişi erkekten kaçıyor veya kavga ediyorlarsa hemen dişiyle erkeği ayırın. Aynı işlemi 24 saat sonra tekrar deneyin. Dişi her dört günde bir repestiv olduğuna göre, en fazla 4 denemenizde çiftleştirme işlemi başarıyla sonuçlanacaktır. Çiftleşme 30 dk. kadar sürer. Bu esnada siz dişinin kafesini temizleyin, bolca altlık ve yiyecek koyun. Dişiyi erkeğin yanında 30 dk. dan fazla bırakmayın. Çünkü çiftleşme bittikten sonra büyük bir ihtimalle yeniden kavga edeceklerdir. Dişi çiftleştikten sonra kafesine bırakın, gebelik sırasında ve özellikle yavrular doğduktan sonra kesinlikle dişiyi rahatsız etmeyin. Yavruları gözleri açılmadan önce kesinlikle ellemeyin eğer temizlik için mecbur kalırsanız plastik eldiven kullanın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi dişi yavrularını kokularıyla tanır ve siz çıplak elle yavrulara dokunursanız elinizin kokusu yavrulara bulaşır. Dişi de bu durum da yavrularını yabancı zannederek öldürebilir.
Yavrular yeni doğduklarında gözleri ve kulakları kapalıdır, tüyleri yoktur, yaklaşık 2-2,5 cm. boyundadır. 10 günlük yaşa gelince yumuşak yiyecekleri kemirmeye ve kafes içinde dolaşmaya başlarlar. Bu dönemde hala gözleri kapalıdır, gözleri 16 günde açılır.
Dişi bir hamster 3 yıllık hayatı boyunca 6 veya 7 defa doğum yapar ve toplam 40-50 yavru dünyaya getirir.
Okunmamış 03-17-2015, 12:08 AM
Junior Member

Hamster derken Gonzales buna dahil mi acaba? Yoksa suriye hamster için mi bunlar?
Okunmamış 03-17-2015, 02:54 PM
Senior Member

tüm cins hamsterlere aid

Etiketler
aldım, erken, gonzales, koloni, İçin

Seçenekler
Stil