Hamsterim : )

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Geri git   Hamsterim : ) > Bu da Benim Hamiş'im :)

Seçenekler Stil
Okunmamış 01-11-2011, 02:30 PM
Junior Member

Thumbs up Sonunda Hamster'ımı Eğittim : ) [Hamster Eğitimi]

Evet sonunda hamster'la iyice yakınlaştık. Başlarda beni deli ediyodu çünkü 3 ay petshopta kalmış ve insan görmemişti. Isırdı, pençe/pati attı ama artık sesime tepki veriyor ve komutlarıma uyuyor. Çok da uysal.

O bir gonzales, aşırı hareketli ve meraklı, işte eğitime giden yol;

Öncelikle en sevdiği yiyeceği keşfettim, çekirdek (çiğdem). Tuzsuzundan bol bol alıp direk hamster'a verdim. Çalışma masamda otururken, çalışırken, nette gezerken hep dışarda, kafesi de açık. İstediği zaman kafesine giriyor istediği zaman yanıma geliyor.

Ben çekirdek yemeye başladığımda çılgına dönüyor, omzuma tırmanıyor, kollarımda geziyor, elime çıkıyor. Ara ara veriyorum ona da. Hemen bi köşede içini açıp yiyip tekrar geliyor. Bu aşamada "gel" komutuna alıştırdım.

Böyle 1 hafta geçirdik. Sonra çekirdeği haketmek o kadar kolay olmasın diye ilaç kutusunun altını üstünü kestim, boru gibi oldu. Ordan her geçişinde 1 tane çekirdek içi verdim. Sonra 2 kere geçmeye alıştırdım. Sadece "geç" dediğimde geçerse veriyorum. Almak için kendi kendine geçerse alamıyor. Böylece "geç" komutunu da öğrendi.

Sonra işaret parmağımla başparmağımı birleştirerek yaptığım halkadan atlamasını istedim, ama sadece tek bir yönde atlamasını istedim, diğer yönden atladığında çekirdek alamayacağını bildiği için yanlış atlarsa tekrar atlıyor diğer taraftan. Burda "atla" komutunu öğrendi.

En son da, kafesini işaret ettiğimde kafesine girmeyi öğrettim. Artık çıkması için kafesi açıyorum, "gel" diyorum, çıktığında "atla diyorum iki atlıyor parmaklarımdan, çekirdeklerini dolduyor kesesine. İşaret parmağımla kafesin gösteriyorum, geri giriyor. Sonra kesesindekileri saklıyor talaşların arasına.

Kesinlikle verdiğim onca şeyi yemiyor, hepsini gizliyor. Kesesinde yiyeceği kadarını bırakıyor ve bi köşede onları yavaş yavaş yiyor. Sonra hep çarkında, dakikalarca çarkını çeviyor ve uyuyor

Hamster'a başka neler yaptırabilirim. Aranızda başka trikler öğreten oldu mu?
Okunmamış 01-11-2011, 05:02 PM
Junior Member

vay be ağzım açık kaldı.çok güzel eğitmişsin gerçekten.
benim önerim yok.sadece tebrik edeyim dedim
Okunmamış 01-11-2011, 05:20 PM
CoCoHamstr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Member

normal çekirdeqi tuzsuz yiye bilirmi?

Aşkımm Benim CimCoşum BiricqM
Okunmamış 01-11-2011, 05:34 PM
semihpasa semihpasa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Banned

Yemlerinin içindeki çekirdekler normal çekirdek zaten. Ama her hayvanın huyu farklı. Benimkisi ne süt,yoğurt,peynir. bir kaç çeşit denedim. Tadına bile bakmıyor. Ama muz ver uykudan uyanıyor
Okunmamış 01-11-2011, 05:41 PM
maggie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Member

bende pazar günü yumurta sarısı verdim, bizimkinin yumurtaya yaklaşmasını görmeliydiniz. elektrikli süpürge gibi koklayarak geldi ve 3-4 gram yumuratadan korkup geri kaçtı ama bir kaç denemeden sonra afiyetle yedi.

bu arada tebrikler, hamsterınızı çok güzel eğitmişsiniz. umarım bende öğretebilirim. ama ben kafesinden dışarı çıkartmaya korkuyorum sebebi de ya kaçıp saklanırda bulamazsam ya da zararlı bir şey kemirip hastalanırsa diye. evde serbest bırakabilmem için bir kaç tavsiye verebilirmisiniz.
Okunmamış 01-11-2011, 09:05 PM
Junior Member

Alıntı:
dr.yavuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
vay be ağzım açık kaldı.çok güzel eğitmişsin gerçekten.
benim önerim yok.sadece tebrik edeyim dedim
Alıntı:
maggie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu arada tebrikler, hamsterınızı çok güzel eğitmişsiniz. umarım bende öğretebilirim. ama ben kafesinden dışarı çıkartmaya korkuyorum sebebi de ya kaçıp saklanırda bulamazsam ya da zararlı bir şey kemirip hastalanırsa diye. evde serbest bırakabilmem için bir kaç tavsiye verebilirmisiniz.
Tebrikleriniz için teşekkür ederim. Evde serbest bırakma işi beni de en başta çok düşündürdü. O içinde gezebildiği balonlardan sordum fiyatı gereksiz pahalı geldi almadım. En sonunda odanın gezmesi için çıkardığım bölümünün tamamen etrafını kapattım, yatakla komidin arasını kitap koyarak kapattım, diğer büyük boşluklara benim karalama tahtasını koydum, kalan yerlere kitapları dizdim. Böylece hem ne kadar hızlı gidebildiğini gördüm, hem de onu iyice gözlemledim.

Gonzales olduğu için hem ısırıyordu hem de çok hızlı ve ürkekti, kışlık eldivenlerimi taktım ve o şekilde elime aldım ilk başlarda. Bu sefer ben ısınmaya başladım ona. Onun bize alışmamızdan daha önemli bence bizim ona alışmamız. Çünkü ancak sabır ve ilgi alakayla istedikleriniz yavaş yavaş oluyor.

En sonunda farkettim ki yükseklikten korkuyor ve atlamıyor. Ben de çalışma masamın üstüne çıkardım, kenarlarından atlamadı. Sadece bi yer vardı ordan sık sık düşmeye başlamıştı, oraya gittiğinde "şişşşt!" diyerek uyarıyordum. Artık oraya gittiğinde kafasını çevirip bana bakıyor, ben şişşt deyince hemen geri geliyor.

Tabi arada hala düşebiliyor, 2 güne bir gibi bi seyreklikte, ama korkulacak bişey yok, çünkü hemen pıtır pıtır kaçmıyor. Sersemlemiş oluyor biraz ve hemen alıyorsunuz iki elinize. Avuçlarınızı onun koşu yolundan ona doğru çabucak yaklaştırırsanız elinize alıverirsiniz.

Etrafı kemirmesinde bir sakınca yok, sadece dişleriyle yokluyor, tutup kemirip koparmaya başlamıyor, herhalde doğasında var bi tadına bakıp keşfetmek. Etrafta tehlikeli sivri cisimler ve değişik yiyecek maddeleri bırakmazsanız bence hiçbir sorun olmaz.

Umarım hamster'ınızı odaya salmanıza yardım olabilir bu anlattıklarım, lakin kafeste onu izlemekten daha zevklidir
Okunmamış 01-11-2011, 10:35 PM
Junior Member

Çok iyi eğitilmiş gerçekten Banada çok yararı oldu. Alınca aynı şeyleri denicem Tebrikler
Okunmamış 01-11-2011, 11:29 PM
Senior Member

tebrikler. benimkiler elime gelmeye alışamadılar daha. ayrıca benimkiler de çekirdeğe bayılıyorlar. verince 20 tane birden yediği oldu. sonra da gidip bir kısmını yem kabına boşalttı.
Okunmamış 01-12-2011, 09:35 AM
maggie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Member

yardımlarınız için çok teşekkürler. bızdığımın bizdeki 3. haftası (3 aylık bir yavru)ve ben hala kafesinin içindeyken sevebiliyordum sadece. odamın koşullarını ayarlar ayarlamaz ve uygun bir eldiven bulur bulmaz bende çalışmalara başalayacağım
Okunmamış 01-12-2011, 11:03 AM
semihpasa semihpasa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Banned

Kendini sıkma ya ısırırsa diye. Isırsın, öyle eldivenle felan olmaz. Elinin kokusunu almalıki öğrensin.

Etiketler
eğitimi, eğittim, hamster, hamsterımı, sonunda

Seçenekler
Stil